Во двочасовниот документарец “Путин“, првиот човек на Русија изјавил дека Спиридон Путин бил готвач на Сталин.

Рускиот воен лидер, кој починал во 1953 година, спроведувал масовни прогони во текот на триесетгодишното владеење.

„Беше готвач на Ленин и подоцна на Сталин, во една вила во околината на Москва“ – изјавил Путин.

Новинарот Андреј Кондрашов, кој во јануари стана портпарол на изборната кампања на Путин, изјави дека Спиридон Путин продолжил да работи за руските лидери се до смртта во 1965 година во 86-тата година од својот живот.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков потврди дека информации во филмот се точни.

Датум на објава: понеделник, 12 март 2018 во 09:35
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар