Таткото на 8- годишниот Габриел Круз во петокот организирал и митинг со сини риби – знак што го потсетувал на детето за да апелира до луѓето да не застануваат да го бараат .
Над  4 000 доброволци и полицајци ја пребаруваа околината на куќата каде живееле таткото и синот . Детето исчезнало на 27 февруари , кога пријателката на таткото го однела кај другарче за да си играат .

Ниту стигнало до куќата на другарчето , ниту се вратило дома . На десет километри од местото каде му се губи трагата , била пронајдена неговата маица.

Од тогаш , од 3 март полицијата почнала да ја следи Ана Јулија Квезада. Во меѓувреме илјадници Шпанци се приклучиле во поддршка на социјалните мрежи преку објавата ,,И јас сум Габриел “ .

Денеска неговото тело било најдено во багажникот на автомобилот на Квезада.

Министерот за внатрешни на Шпанија потврдува дека цело време , две недели , таа го возела телото на детето додека траела потрагата .

Сочуство до семејството на Габриел денеска упати и  Шпанскиот премиер Рахој .

Датум на објава: недела, 11 март 2018 во 19:37
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар