Новиот остров се појави во јуни минатата година како резултат на пореметувањето на плимата во Атлантскиот океан. За научниците овој феномен не е ништо ново , зашто велат дека преку ноќ островот и беше формиран .

Според Марк Додл од крајбежната стража на Кејп Хатерас станува збор за динамична област поради Голфската и Лабрадорската струја. Големиот песочен остров се формира на врвот на Кејп Поинт , со тоа што можел уште повеќе да се зголемува или пак да исчезне , како што и се случи.

Без оглед на краткиот век на островот , локалните жители и туристите уживаа на неговиот убав брег и ситниот песок . 

Датум на објава: недела, 11 март 2018 во 18:55
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар