Меѓу најпознатите ѕвезди без средно образование е на пример Џони Деп ,  кој го напуштил училиштето за да стане музичар. Жизел Бундшен на 14 години го напуштила училиштето за да стане манекенка . Сепак тоа не ја спречило подоцна да продолжи со учење и денеска зборува пет јазика.

Арнолд Шварценегер се отпишал од средното училиште за да се занимава со боди билдинг . Од тогаш стана и актер , суперѕвезда и гувернер на Калифорнија. Камерон Дијаз го напуштила училиуштето поради договор за модел .

Подоцна стана позната по филмот ,,Маска “ со Џим Кери , кој исто нема диплома од средно . 

И Том Круз го прекинал школувањето за да стане актер . Шарлиз Терон не можела да се вклопи во училиште , но затоа доби Оскар за филмот ,,Чудовиште “ . И британската актерка Кејт Винслет на 16 години го прекинала школувањето.

Мерлин Монро на 16 години се омажила и не успеала да добие диплома. На 16 години училиштето го напуштила и славната актерка Деми Мур.

Раперот Џеј Зи избегал од училиште за да продава дрога. Случајно го снимил првиот сингл и станал ѕвезда.

На долгиот список на ѕвезди што не завршиле средно се и Марлон Брандо , Орландо Блум , Парис Хилтон , Дејвид Боуви , Кијану Ривс , Џесика Симпсон , Кетрин Зета Џонс, Тајан Гослинг , Ума Турман , Квентин Тарантино и многу други .

Датум на објава: среда, 07 март 2018 во 21:32
www.kanal5.com.mk
Обновено во: 21:32

коментари

остави коментар