Од МОБ соопштија дека Националниот театар од Сараево ќе гостува на годинашните Мајски оперски вечери и дека во таа пригода во Скопје ќе биде потпишан меморандум за соработка помеѓу двете национални установи.

Покрај со Хашимбеговиќ, Асотиќ имал средба и со уметничкиот директор на Операта Аида Чорбаџиќ и со директорот на Филхармонијата во Сараево Самир Локванчиќ.

В.д. директорот на МОБ, исто така, имал средба и со заменик градоначалникот на Сараево Ивица Шариќ, кој е оперски солист (бас) и неколкупати гостувал на сцената на Македонската опера и балет и на фестивалот „Охридско лето“. На средбата се разговарало за продлабочување на соработката помеѓу двата града во областа на културата. 

Датум на објава: понеделник, 05 март 2018 во 11:59
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар