И Атина и Анкара велат дека островите се нивни.

Грчките медиуми јавуваат дека Ципрас и Јилдирим разговарале за „турската провокација“, додека турските го тврдат спротивното, оти Грција ја провоцира Турција.

До разговорот дошло по барање на Анкара при што, според грчките медиуми, Ципрас остро укажал дека ситуацијата кај островите Имија кои Турција ги нарекува Кардак, претставуваат директно поткопување на турско грчките и турско европските односи.

  

Датум на објава: среда, 14 февруари 2018 во 09:21
www.kanal5.com.mk
Обновено во: 10:47

коментари

остави коментар