Овие коментари беа дадени откако делегацијата на Северна Кореја, предводена од Ким Јонг Ун и неговата сестра, се вратија дома по посетата на Пјонгјанг.

Државните медиуми соопштија дека ким го истакнал „импресивниот труд“ што го вложи Јужна Кореја во организацијата на игрите.

Ким Јонг Ун е импресиониран од можностите на Јужна Кореја и е свесен дека неговата делегација имаше приоритетна  положба, за што се заблагодари на соседската власт. Тој повика на „заживување на топлата атмосфера, помирување и дијалог“ помеѓу двете земји и притоа даде дополнителни инструкции како би можело тоа да се случи, објавуваат медиумите..

Датум на објава: вторник, 13 февруари 2018 во 13:06
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар