МНТ соопшти дека со праизведбата на овој текст чествува 110 години  од „Госпоѓиците од Авињон“ на Пикасо со која се поставени првите постулати на кубизмот како правец во ликовната уметност.

Во актерската екипа се Искра Ветерова, Софиа Насевска-Трифуновска, Звездана Ангеловска, Гордана Ендровска, Ана Стојановска и Васил Зафирчев.

Композитор на музиката е Калиопи Букле, сценографијата е на Филип Витанов, костимограф е Тања Кокев. /МИА

Датум на објава: петок, 09 февруари 2018 во 14:53
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар