Руските спортисти тврдеа дека Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) неправедно ги исклучил од игрите.

Заменик рускиот премиер Виталиј Мутко рече дека одлуката е очекувана, но дека претставува разочарување.

Во Пјонгчанг сепак ќе се натпреваруваат 169 руски спортисти, но како независни.

ЦАС оваа одлука ја донесе само неколку часа пред свеченото отворање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.

Датум на објава: петок, 09 февруари 2018 во 11:50
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар