Десетици чувари на Зимските олимписки игри во Јужна Кореја се во болница , заболени од норовирус .  На нивно место организаторите ја повикаа војската . Заболените имале симптоми на повраќање и дијареја , така што над 40 биле хоспитализирани . Олимпискиот комитет им се извини на 1200 чувари и на нивно место постави 900 војници .
Пред почетокот на Зимските олимписки игри на сите присутни ќе им се делат санитарни марамчиња со препораки за хигиена.

Целосно се дезинфицирани местата каде се чува храната и пијалоците , соопшти портпаролот на Олимпискиот комитет .

Потпретседателот на САД Мјак Пенс е во Јапонија од каде во петок ќе отпатува во Јужна Кореја . Прашан дали има закажано разговори се некого од делегацијата на Северна Кореја , кои ќе настапат под заедничко знаме со земјата – домаќин , Пенс одговори дека претседателот Трамп секогаш верува во разговори , но засега нема договорени средби .

Датум на објава: вторник, 06 февруари 2018 во 19:14
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар