САД и Јужна Кореја, како и други нивни сојузници од регионот, спроведуваат големи воени вежби, чија цел е да упатат порака до Северна Кореја по серијата закани и ракетни проби од страна на властите во Пјонгјанг.

За време на воените вежби, американските бомбардери биле придружувани од ловци од типот Ф-22 Раптор, како и јужнокорејски борбени авиони Ф-15 и Ф-16 и вежбале поддршка на копнени сили во борба.

Вкупно, над 200 борбени авиони и илјадници војници се ангажирани во вежбата.

Датум на објава: среда, 06 декември 2017 во 10:54
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар