Рекордот , сепак го признаа од Гинисовите светски рекорди и покрај забраната во неговата земја . Кулеш ,чие хоби е пилотирањето , живее во Сибир , во близина на Бајкалското езеро , каде и го пострави рекордот со 100 хоризонтални лупинзи . Иако рекордот е поставен уште пред три години , Гинисовата книга на рекорди го призна денеска .

За да го поставите рекордот, Кулеш го качил малиот авион на височина од повеќе од  2,5 километри , влегол во пасивна брзина и почнал да се врти .

Тој го постигнал рускиот  рекорд , но воиздухопловните власти не биле импресионирани . Во 2016 година,  бил обвинет за небезбеден превоз на патници и се соочил со две години затвор откако, како што рече,му  бил извршен  полициски упад.

Според обвинителството , пилотот ги качил  патниците во малио  авион "Цасна 150" за 5.000 рубли (60 фунти) и извршил маневар "мртов циклус" и покрај тоа што немал потребна лиценца. Кулеш, кој е познат во неговиот град Чита  по  дизајнирање на споменик на  принцот  Александар Невски, изјави  дека прикриени агенти го убедиле да го изведе тој лет .

Оваа година, повеќе од 1.000 пилоти и љубители  на лесни и ултралесни авиони потпишаа отворено писмо до Владимир Путин, жалејќи се на строгите прописи.

Датум на објава: петок, 01 декември 2017 во 19:29
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар