Одликата ја соопшти на самиот почеток на утринските вести „Today” во кои Лауер е главен водител, втората водителка Савана Гатри која го цитираше соопштението на претседателот на NBC, Енди Лек.

Во соопштението се додава и дека и покрај тоа што станува збор за прва жалба против 59 годишниот Лауер, водителот на утринските вести повеќе од 20 години, компанијата има причина да верува дека ова не бил изолиран случај, пренесува Гласот на Америка.

Директорот на NBC, Енди Лек кој инаку е поранешен извршен директор на управниот одбор за емитување, кој директно ја надгледува работата на Гласот на Америка.

Мет Лауер е последната во низа угледни личности од САД кои се соочуваат со обвиненија за сексуално вознемирување.

Минатата недела мрежата СиБиЕс (CBS) го отпушти од својот водител Чарли Роуз, поради истите обвиненија.

Датум на објава: четврток, 30 ноември 2017 во 16:59
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар