Концертот е насловен „ Динамика на движењето“. „Трио Покрет“ го сочинуваат:  Мадлен Стокиќ Васиљевиќ на виолина,  Милош Николиќ на кларинет и  Маја Михиќ на клавир.

„Трио Покрет“ е основано во 2010 година и изведува дела од современи српски композитори.

- Соработката со најеминентните српски композитори за време на седумгодишното постоење на овој ансамбл направи мал пресврт во пристапот кон современата музика и нејзиното делување врз широката публика, соопшти Дирекцијата за култура и уметност-Скопје. /МИА

Датум на објава: понеделник, 27 ноември 2017 во 09:24
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар