Тој ова го изјави во текот на првата посета на овој регион, од воведувањето на директното владеење во регионот пред две недели, пренесува „БиБиСи“.

Бранејќи ја својата одлука, Рахој изјави дека “ги исцрпел сите патишта“ откако каталонската влада еднострано прогласила независност минатиот месец.

За потоа Мадрид да воведе директно владеење во Каталонија, соборениот каталонски лидер Карлес Пуџдемон замина во „самонаметнат егзил“ додека неговите сојузници се уапсени.

Адвокат, чија фирма ги застапува двајцата уапсени поранешни министри изјави за „БиБиСи“ дека нивната ситуација се влошила откако Пуџдемон решил да побегне.

Датум на објава: недела, 12 ноември 2017 во 16:03
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар