Неговиот одговор уследи ден откако шпанскиот премиер Мариано Рахој му даде пет дена да се изјасни дали Каталонија прогласила независност или не.

Рахој се закани дека е подготвен веднаш да го активира членот 155 од уставот, кој и дозволува на шпанската влада да ја суспендира автономијата на Каталонија и да ја преземе контролата врз североисточниот регион.

 

Датум на објава: четврток, 12 октомври 2017 во 14:07
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар