Според британскиот „Индепендент“ американските разузнувачи им кажале на нивните колеги од МИ6 дека припадничката на екстремистичката терористичка Исламска држава Сели Џонс, кој во 2013 година од Кент заминала во Сирија за да се бори на страната на ИД е убиена во близина на границата на Сирија со Ирак.

Џонс загинала во нападите на американските дронови  во моментите кога го напуштала градот Рака, кој во моментов најголемото упортиште на терористите од ИД.

Британски „Сан“ кој прв ја пренесе оваа вест , тврди дека извештајот за смртта на „белата вдовица“ се криел од очите на јавноста  бидејќи наводно со неа е убиен и нејзиниот 12-годишен син Јојо.

Но, „Индепендент“ истакнува  дека досега секогаш било тешко да се потврди смртта на некој екстремист. 

Датум на објава: четврток, 12 октомври 2017 во 09:21
www.kanal5.com.mk
Обновено во: 11:17

коментари

остави коментар