Тачи го објаснува овој потег со непоравдата што Европа ја покажува кон Косово и чија единствена надеж е Албанија . Косовскиот претседател изјавата ја даде на прес конференцијата по средбата со неговиот Албански колега во Приштина .

Тачи вели дека на тој начин ќе им помогне на своите граѓани , кои се соочуваат со условената визна либерализација од Европската Унија .

Мета од Тачи доби ,,Орден на независност “ p, поради остварените аспирации на Косово и добивањето независност.

Тачи порача дека е неопходно воведувањето што поитна визна либерализација за Косово од ЕУ , како и означување на граничната линија со Црна Гора.

Датум на објава: среда, 11 октомври 2017 во 15:41
www.kanal5.com.mk
Обновено во: 16:14

коментари

остави коментар