- Пресреќен сум за освоеното првото место, особено што бев болен последните неколку денови. Организацијата беше феноменална и беше вистинско задоволство да се трча меѓу маса луѓе. Не го очекував тоа време, но како што вели мојот тренер Игор Јакимовски „кога е најтешко сме најдобри“, изјави победникот Ивановски, кој е воедно и победник на Скопскиот полумаратон оваа година.

Во женска конкуренција триумфираше Греша Бакрачи со време 40:00 минути, пред Весна Кираџиева која имаше резултат 41:28 минути, додека третото место и припадна на Биљана Кираџиева со време 43:10 минути.
- Одлична организација во што не се ни сомневав. Задоволна сум од мојот резултат бидејќи вчера трчав на друг натпревар и ова беше успешно завршен викенд, изјави Весна Кираџиева македонската шампионка во маратон.

Од штафетната трка најдобри беа 091 RUNCRW со 37:20 минути.

Околу 900 натпреварувачи го исполнија булевар „Илинден“ за Скопје трча 10КМ (Skopje Run 10K). Атмосферата беше исполнета со радост, забава и фер натпревар кој дефинитивно го одбележа спортскиот начин на живеење во Скопје.
 
Организатор на трката е Сојузот на спортови на Скопје, во соработка со Атлетски Клуб Работнички и Атлетската федерација на Македонија и тие очекуваат Скопје трча 10КМ да прерасне во традиционален настан.

Генерален покровител на Скопје трча 10КМ е Агенција за млади и спорт, помогната од официјалните партнери и спонзори. Оваа трка е дел од календарот на Атлетската федерација на Македонија (АФМ) и Европската атлетска асоцијација (ЕАА), а од следната година предвидено е да стане член на Меѓународната асоцијација на маратони и улични трки (АИМС). 

Датум на објава: недела, 08 октомври 2017 во 13:41
www.kanal5.com.mk
Обновено во: 13:54

коментари

остави коментар