106 годишна жена од Авганистан конечно доби азил во Шведска. Таа поминувала планини, пустини и неколку држави за да стигне од Авганистан до Шведска каде што побарала азил. Неколку месеци биле потребни за да и биде одобрен азил на жената.

Таа пристигнала во Шведска со својот 67 годишен син и 19 годишен внук.

106-year-old woman carried over mountains to flee war-torn home finally granted asylum

Нејзе и на нејзиното семејство и бил одобрен престој од 13 месеци.

Датум на објава: сабота, 07 октомври 2017 во 21:27
www.kanal5.com.mk
Обновено во: 11:21

коментари

остави коментар