Меѓународниот олимписки комитет едногласно соопшти дека Париз и Лос Анѓелес ќе бидат домаќини на две најпрестижни спортски натпреварувања и е прв пат во историјата на еден конгрес да се одберат двајца домаќини.

Откако само тие останаа во трка, Париз и Лос Анѓелес меѓусебно се договорија француската престолнина да ги одржи игрите во 2024-тата, а американскиот град четири години подоцна.

Париз последен пат организирал Олимписки игри во 1924 година.


 

Датум на објава: четврток, 14 септември 2017 во 09:20
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар