Дваесетгодишниот Џејмс претходно на социјалните мрежи отворено прокламирал фашистички обележја.Исто така споделил фотографии од Хитлер, додека уште не станал нацистички лидер.

Џејмс Алекс Филдс е осомничен за убиство од втор степен, за повредување три лица и бегство од местото на несреќата.

Расистите во Шарлотвил излегоа на протести поради најавени планови за отстранување на споменикот на генералот на војската на Конфедерацијата Роберт Ли од американската граѓанска војна.

Покрај убиената жена, загинаа и двајца полицајци во пад на хеликоптер, а 35 лица се повредени.

Датум на објава: недела, 13 август 2017 во 16:57
www.kanal5.com.mk
Обновено во: 17:21

коментари

остави коментар