Според наводите на полицијата, Американецот (41), чие име и место на престој не е соопштено поради приватност, претрпел помали повреди.

Во соопштението се наведува дека туристот имал многу високо ниво на алкохол во крвта и дека е под истрага поради кршењето на германските закони против истакнувањето на нацистички симболи и слогани.

Ова е втор пат овој месец туристи да се најдат во проблеми со законот поради нацистички поздрави.

Двајца кинески туристи на 5 август фатени се како со нацистички поздрав се сликаат пред зградата на Рајхстагот во Берлин.

Датум на објава: недела, 13 август 2017 во 14:10
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар