„Му се заблагодарувам на Путин што протера голем број луѓе и ни овозможи да го намалиме платниот список. Вака ќе заштедиме многу пари и нема причина да ги враќаме дипломатите назад“, изјави зајадливо Трамп во Њу Џерси, откако претходно изигра партија голф.

Изјавата на американскиот претседател е реакција на одлуката на Москва да протера 755 дипломати како одговор на американските санкции врз Русија.

Тие имаат рок до септември да ја напуштат Русија.

Датум на објава: петок, 11 август 2017 во 09:40
Гоце Герасимовски

коментари

остави коментар