Сепак , и покрај скепсата меѓу Американците , летот било планиран како резултат на постигнатиот договор меѓу двете земји за отворено небо .

Во авионот имало и воени претставници на САД. Рускиот ,,Тупољев 154 “ летал над Вашингтон , ја прелетал Белата куќа , ЦИА , како и воената база во Мериленд .

Од Пентагон потврдуваат дека Руското воено воздухопловство имало право на го направи летот над Вашингтон  , како дел од Пактот за отворено небо.

Рускиот авион имал право да везе и во најстрого контролираниот дел од воздушното небо над САД , делот П-56 над Белата куќа.

Датум на објава: четврток, 10 август 2017 во 18:01
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар