Кристал Лагун се простира на 80.000 квадратни метри и е поголем од девет фусбалски игралишта. Базенот се полни со вода од Тихиот Океан, која пред тоа се филтрира. Во некои делови базенот е длабок и до 35 метри.

Околу него има вештачки плажи со бројни кафулиња, ресторани и други забавни содржини.

Овој луксузен базен не е отворен за сите посетители. Во него може да уживаат само оние со длабок џеб кои одмор ќе платат во хотелот на одморалиштето Сан Алфонсо дел Мар, оддалечено стотина километри од главниот град на Чиле.

Базенот е изграден лани, а за неговата изградба компанијата Crystal Lagoons даде околу 2 милијарди долари. Само за одржување на базенот, минатата година платиле 4 милиони долари.

Датум на објава: недела, 06 август 2017 во 10:06
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар