Епицентарот на земјотресот бил во близина на крајбрежниот град Иерапетра, односно на 60 км југоисточно од градот Ираклион.
Иако потресот бил силен и се почувствувал  во источните делови на Крит, според  информациите на локалните медиуми, нема штети или евентуални жртви.

Половина час после главниот потрес се случиле три помали земјотреси со јачина од 3,5 степени.

Утрово во 9.03 часот по локално време (08.03ч)  земјотрес со јачина од 3,7 степени е регистриран на 283 километри западно од Атина, односно епицентарот бил на 25 километри југозападно од Лефкада, и 15 километри југозападно од Нидри. Овој земјотрес бил на длабочина од 2 километри.

Датум на објава: недела, 16 јули 2017 во 09:45
www.kanal5.com.mk
Обновено во: 14:08

коментари

остави коментар