Според него, нема да има решение за кризата ако “е наметнато однадвор“.

– Патот за излез од кризата е преку договор, избори и почитување на основните права и уставните одредби, изјави Гутереш. Тој додаде дека само жителите на Венецуела може да најдат решение, а меѓународната заедница да „поддржи мирна разврска заснована на политички дијалог“.
Повикот на Гутереш е ден пред одржувањето на симболичниот референдум организиран од опозицијaта за контроверзниот план на претседателот Николас Мадуро да го смени Уставот преку формирање ново Уставотворно собрание.

Повеќе од 90 луѓе загинаа во изминатите три месеци во Венецуела во протестите против власта на претседателот Николас Мадуро.

Датум на објава: сабота, 15 јули 2017 во 10:27
www.kanal5.com.mk
Обновено во: 10:34

коментари

остави коментар