Воената парада на Елисејските полиња ќе биде во чест на американските војници по повод стогодишнината од влегувањето на САД во Првата светска војна, како и на француските сили кои се борат против Исламската држава.

Последен американски претседател кој присуствуваше на парадата во Париз беше Џорџ Буш Постариот во 1989 година во чест на 200 годишнината од француската револуција.

Датум на објава: петок, 14 јули 2017 во 09:25
Гоце Герасимовски

коментари

остави коментар