Поротата на 29 јуни се изјасни дека петмината обвинети се виновни за убиството на Немцов.

Дадаев, поранешен припадник на чеченските специјални полициски сили, е виновен затоа што на на 27 февруари 2015 година пукал во Немцов на Големиот Московорецков мост, во близина на Кремљ.

Второобвинетиот Тамерлан Ескерханов е осуден на 14 години завтор, и е лишен од сите воени почести и ордени.

Браќата Анзор и Шадид Губашев се осудени на 19, односно 16 години затвор, додека Хамзат Бахаев е осуден на 11 години затвор.

Обвинителството вчера за сите обвинети побара доживотен затвор.

Датум на објава: четврток, 13 јули 2017 во 12:08
www.kanal5.com.mk
Обновено во: 12:08

коментари

остави коментар