Најкритично според властите е на Сицилија и во околината на Неапол, каде голем пожар има на вулканот Везув.

Поради опасност од силниот оган веќе се евакуирани и голем дел на жители . Пожарот уништи околу 2000 хектари  насадени со грозје и маслинки.

Инаку и покрај пожарот бројните туристи останаа на плажите и уживаа во синото море. 

Датум на објава: среда, 12 јули 2017 во 18:43
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар