Според дипломатски извори, во текот на првата рунда од преговорите фокусот ќе биде на прашања поврзани за правата на граѓаните, финансиски договори, Северна Ирска.

Британскиот секретаријат за Брегзит претходно соопшти дека се очекува двете фази од преговорите да бидат усогласени, а дека најмногу ќе се разговара за прашања поврзани со самото излегување на Британија од ЕУ и нејзините финансиски обврски.

Датум на објава: понеделник, 19 јуни 2017 во 11:29
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар