Антонов во обраќањето до новинарите укажа дека постои потреба за подобрување на односите меѓу Москва и Вашингтон и да се убеди САД дека добрите односи се во интерес на двете земји.

„Се соочуваме со голема задачи да ги подобриме односите. Никој не зборува за повлекување, но мораме да ги убедиме нашите американски партнери дека рамноправните и добрососедските односи, засновани на взаемно почитување се во интерес на народите на двете земји“ – истакна тој.

Актуелниот амбасадор на Русија во Вашингтон, Сергеј Кисљак е под истрага поради наводните врски меѓу советниците на американскиот претседател Доналд Трамп и Русија во текот на предизборната кампања во САД во 2016 година, потсетува „АП“.

Датум на објава: четврток, 18 мај 2017 во 22:53
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар