Роденденот на кралицата Елизабета сe прославува два пати годишно. Еднаш на денот на раѓањето, на 21 април, а втор пат во јуни кога е официјалната прослава и кога се поголеми шансите времето да биде сончево за да се одржи воена парада.

Датумот на раѓањето, кралицата го прославува во приватност. Таа има и официјален роденден кој се прославува во јуни со воена парада, позната како „поздрав на боите“.

Кралот Едвард седми кој беше роден на 9 ноември, беше прв британски суверен кој го поместил официјалното одбележување на роденденот за мај или јуни, а Елизабета втора ја презеде таа традиција.


Датум на објава: петок, 21 април 2017 во 21:10
www.kanal5.com.mk
Обновено во: 21:26

коментари

остави коментар