„Ќе загубиме важна членка на унијата, меѓутоа мислам дека нашите пријатели ќе загубат повеќе отколку нас”, рече Могерини за време на посетата на еден универзитет во Пекинг.

„И по излегувањето на Британија, ЕУ ќе биде најголем светски пазар и втора по обем економија“, рече европската дипломатка.

Формалната процедура на брегзит почна минатиот месец и се очекува да трае две години.

Датум на објава: четврток, 20 април 2017 во 11:02
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар