Според него, со овој договор само се одложила иранската цел да стане земја која ќе има нуклеарно оружје.

Договорот не предвидува ништо во врска со алармантните провокации од страна на Иран на Блискиот исток, изјави Тилресон кој додаде дека редовниот 90 дневен преглед на договорот со Иран ќе се однесува не само на тоа - дали Техеран ги исполнува обврските, туку и дали неговото однесување продолжува да ги поткопува американските интереси.

Датум на објава: четврток, 20 април 2017 во 09:47
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар