Претседателот на Бугарија, Румен Радев, изјави дека следната недела на ГЕРБ ќе му го додели мандатот за составот на новата влада, коајшто би требало да ја преземе власта на почетокот од мај. Партијата ГЕРБ на Бојко Борисов  освои 95 пратенички мандати од вкупно 240 те во бугарското собрание.
ГЕРБ беше принуден да коалицира  со блокот од крајната десница Обединети патриоти која освои 27 места, но истакнуваат дека владата ќе биде десно центристички и прозападно ориентирана.

Датум на објава: среда, 19 април 2017 во 18:07
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар