Предупредувањето го испрати од американскиот  носач на авиони  Роналд Реган лоциран во Јапонија.

Пенс е на турнеја во азискиот регионот за да ги убеди американските сојузници дека нема да се толерира ракетната програма на Северна Кореја и најавите за нови нуклеарни проби за развивање на атомско оружје.

,,Северна Кореја е најопасната закана на мирот и безбедноста во азиско пацифичкиот регион рече Пенс.

Тој додаде дека ќе се спротивстават на секој напад и употреба на неконвенционално оружје . Севернокорејските власти одговорија дека немаат намера да запрат со нуклеарната програма.

„Времето кога наредбите ги диктираше Америка заврши. Ако забележиме било каков напад врз нашиот суверенитет нашата армија ќе изврши воени напади против американските агресори каде и да се наоѓаат на американско тло, на американската база на корејскиот полуостров и оние во Јапонија или било каде“, вели Сунг Хол заменик министер за надворешни работи на Северна Кореја.

За одбрана од евентуален напад од Северна Кореја Пентагон најави дека во мај ќе изврши ракетен тест за да се утврди дали се способни  да ги соборат ракетите  од Северна Кореја. Новите американски ракети се надоградени и се со поголема моќ и со поголем дострел -  објавија американските медиуми.

Во служба на воената пропаганда – властите пак на Северна  Кореја објавија и видео во чест на 105-тиот роденден на основачот на земјата Кин Сунг на кое  е прикажано како  ракети ги напаѓаат и уништуваат Соединетите американски држави.

На крај од видеото американското знаме е во пламен, а зад него се гледаат низа крстови на гробиштата.Датум на објава: среда, 19 април 2017 во 15:22
Соња Поповска Петрушевска
Обновено во: 15:31

коментари

остави коментар