дека Русија не ги прифатила условите на Украина, која бараше рускиот претставник Јулија Самојлова да настапи преку сателит или како втора можност Москва да го смени својот претставник на Евровизија. Русија не прифати ниту едно од двете алтернативи и тоа за жал значи дека нема да учествува на натпреварот, соопшти синоќа Европската радиодифузна унија.

Проблемот произлезе откако Украина и забрани на Самојлова влез во земјата во наредните три години поради нејзиниот настап на Крим, кој пред три години беше анектиран од страна на Москва.

Самојлова требаше да настапи на 11-ти мај со песната „флејм ис брниниг“ (flame is burning).. Датум на објава: петок, 14 април 2017 во 11:12
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар