Потегот кој ќе предизвика дополнителна напнатост во ргеионот, е преземен по нападот на Сирија. Многумина го оценија како предупредување до Пјонгјанг поради неговото одбивање да се откаже од нуклеарните амбиции - јавува Франс прес.

- Американската Пацифичка команда наложи групата „Карл Винсон“ да тргне кон север, како мерка на внимателност со цел одржување на подготвеност и присуство во западен Пацифик - изјави командантот Дејв Бенам, портпарол на американската Пацифичка команда.

- Северна Кореја и натаму е закана број еден во тој регион поради својата безобѕирна, неодговорна и дестабилизирачка програма на ракетни проби со тежнение кон нуклеарни оружени капацитети - изјави тој за Франс прес.

Групата бродови тргна од Сингапур кон западен Пацифик.

Пјонгјанг настојува да развие ракета со долг домет која може да го погоди американското копно со нуклеарна боева глава и до сега изведе пет проби од кои две минатата година. Америкаските разузнавачи предупредуваат дека е можно за две години Пјонгјанг да развие нуклеарна боева глава која ќе достигне до територијата на САД.

Ако Кина не заземе потврд став кон програмата з анукеларно вооружување на Северна Кореја, САД ќе делува самостојно - предупреди минатата недела Трамп.

Датум на објава: недела, 09 април 2017 во 11:48
www.kanal5.com.mk
Обновено во: 21:56

коментари

остави коментар