Весникот Ѓунеш на насловната страница објави фотографија од Меркел, прикажана како Адолф Хилер.

Ова е женскиот Хитлер, пишува покрај фотомонтажата на канцеларката облечена во нацистичка униформа, со текст дека нема разлика меѓу нејзе и нацистичкиот лидер.

Објавата на провладиниот Гунеш следи 10-ина дена, откако турскиот претседател ердоган ја обвини германија дека користи нацистичка практика поради забраната турски министри да учествуваат на митинзи во земјата..

 

Датум на објава: петок, 17 март 2017 во 18:23
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар