Не е паметна политиката да ја оставаме безбедноста во рацете на Турците, а истовремено да ги малтретираме, да ги напаѓаме и критикуваме дека не се доволно демократски и при тоа создаваме конфликти со нив”, рече Орбан за унгарското државно радио.

Изјавата на Орбан е одговор на најавите на официјална Анкара дека еднострано ќе го поништи договорот со ЕУ, што го ограничи приливот на мигранти и бегалци кон Европа.

Датум на објава: петок, 17 март 2017 во 14:06
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар