Како што соопшти ДУИ, на средбата на која присуствувала и германската амбасадорка во земјава Кристине Алтхаузер, Ахмети истакнал дека инсистираат за заокружување на Охридскиот договор, системски реформи и за евроатлантска интеграција и ја нагласил улогата на пртијата во одржувањето кредибилни избори.

- Ахмети истакна дека изборите беа организирани за да ја решат кризата, а не за да ја продолжат или ја продлабочат, стои во соопштението.

Хелбах, пак, се наведува, истакнал дека Германија има разбирање за одлуката на Ахмети и ја нагласил поддршката на Берлин за интегрирана Македонија во евроатлантските структури и Македонија со ефикасни системски реформи. 

Лидерот на ДУИ, се додава, го информирал Хелбах дека се прават напори за да се деблокира Собранието за да почнат да функционираат институциите и нагласил дека „оправдувањата на Иванов се неодржливи затоа што заедничката изјава е резиме на изборните програми на албанските парламентарни партии и на ниту еден начин не го загрозува уставниот поредок на Македонија“. 

Датум на објава: четврток, 09 март 2017 во 16:12
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар