Тоа е прва мерка преземена како реакција на МО на САД за плановите на Северна Кореја да изврши проби со интерконтинентална балистичка ракета, јавуваат американските медиуми.

Според нив, тој тип на радари (ЅВ-Х) имаат можност да собираат повеќе податоци за ракети со голем дострел.

Во овој случај, радарот ќе им дозволи да пресретнат ракети испукани кон Алјаска, островот Гуам и западниот брег на САД.

Датум на објава: четврток, 12 јануари 2017 во 10:09
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар