Лидерот Зоран Заев ќе ја бара довербата во Изборната единица 4, заменик претседателката Радмила Шекеринска ја предводи листата во Петката, портпарлот Петре Шилегов ќе „брка“ победа во Шестата изборна единица, генералниот секретар Оливер Спасовски е носител на листата во Втората Изборна единица, а претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски ја предводи листа во првата Изборна единица.

Заев вели кандидатските листи се победници, а делегатите кои гласаа за нив донеле историска одлука.

Носителите на кандидатските листи за пратеници велат доколку ја освојат власта ќе се залагаа за задржување на младите во земјата, намалување на разликата меѓу сиромашните и богатите, фер даноци и економски напредок.

На листите на СДСМ место се најде на деветмина активисти  на Шарената револуција меѓу кои и Павле Богоевски, Ивана Туфегџиќ, Ирена Стефковска и други. На сметка на тоа, 13-мина од последната пратеничка група на СДСМ изостанаа од листите меѓу нив и координаторот Горан Сугаревски, Софија Куновска, Марјанчо Николов. Ова се посочува и како причина за жестоките дебати на состанокот на Централниот одбор и напуштањето на конгресот на дел од делегатите.

Прашан зошто не е на листата Сугаревски вели концептот на Заев е добар, но зошто тој не е на листата одговор треба да се бара од партија.  Куновска, пак, си поднесе оставка од позицијата претседател на градската организација на СДСМ, како што се тврди, токму поради кандидирањето на претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска.

„Би сакала кратко да изјавам дека оставката освен што е личен и морален чин, образложението го дадов на централниот одбор и мислам дека тоа прашање треба да остане внатрепартиско, и немам дополнитечен коментар“, изјави денеска Софија Куновска која си поднела оставка на функцијата престедателка на општинската организација од Скопје.

Сепак, кандидатските листи добија поддршка од 597 делегати, еден бил против, а 24 воздржани.  Низа реакции предизвикаа имињата на кандидатските листи на СДСМ – особено се реагира на поставување на Поповска, а за дел од јавноста и поддржувачи на опозициската политика неприфатливо е и кандидирањето на универзитетскиот професор Ферид Мухиќ. Од Студентскиот пленум пак реагираа на пишувањата дека Ивана Туфегџиќ е на листата на нивни предлог. Од Пленумот велат тие немаат претставник на претстојните избори и се оградуваат од јавните и лични ставови на Туфегџиќ која е деветта на листа на СДСМ за првата изборна единица. 
Датум на објава: понеделник, 07 ноември 2016 во 14:44
Јулијана Николовска
Обновено во: 15:08

коментари

остави коментар