На прашањето на еден  наставник од сиромашниот регион Дагестан, зошто наставничкиот кадар се плаќа половина од полицијата, Медведев остро одговори дека подучувањето не е работа за оние кои сакаат да се збогатат и дека еден млад и енергичен маж секогаш може да заработи пари од страна.

Како што е наведено на веб-сајтот change.org, каде што е испратена онлјан петицијата, барањето Путин да го разреши Медведев до денеска доби повеќе од 160.000 потписи.

Во петицијата се вели дека некој кој на „наставниците им порачува да заработат пари од страна“ не би требало да води кабинет.

Медведев беше претседател на Русија од 2008 година до 2012 година.

Датум на објава: петок, 05 август 2016 во 16:46
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар