петок, 24 март 2017 - Наградa и диплома од прв степен и Јубилејна грамота за струшкиот поет Петко Шипинкаровски
Струшкиот поет Петко Шипинкаровски е добитник на Висока награда и диплома од прв степен за песните „Езеро“, „Мочуриште“ и „Плагијат“, како и наградата „Јубилејна грамота“ за дебитантско учество, на десеттиот Меѓународен славјански конкурс за преводи во поезијата (2016, 2017) што го распиша еден од најголемите руски портали стихи ру – Москва, организиран од руската поетеса Олга Малцева Арзиани.
 
петок, 24 март 2017 - Денови на македонската музика
Во рамки на годинешното издание на традиционалната културна манифестација – денови на македонската музика на 27 март во македонската опера и балет еден од најпознатите македонски музичари Драган Даутовски ќе го претстави најновиот проект “Апокалиптикум” кој ќе биде изведен на стари и специфични македонски инструменти.
 
петок, 24 март 2017 - Пет години театар „Комедија“
Театар „Комедија“ во понеделник ќе го одбележи петтиот роденден со премиера на претставата ,,Сон на летната ноќ,, од Шекспир, во режија на Андреј Цветановски.
 
петок, 24 март 2017 - Вечерва премиера на трагикомедијата „Пијани“ на сцената на Битолски народен театар
Битолскиот народен театар вечерва премиерно на матичната сцена ќе ја постави трагикомедијата „Пијани“ од Иван Вирипаев, во режија на Марјан Ѓорѓиевски.
 
петок, 24 март 2017 - Премиера на мјузиклот „Тајно моја“
Мјузиклот „Тајно моја“ посветен на Тоше Проески вечер премиерно ќе биде изведен во Македонската опера и балет. Проектот е дел од Годишната програма на Министерството за култура и копродукција со фондацијата „Тоше Проески“ во чест на најголемата македонска музичка ѕвезда по повод 10 години од неговата прерана смрт.
 
четврток, 23 март 2017 - Канческа–Милевска се сретна со амбасдорката на Турција Тулин Еркал Кара
Министерката за култура Елизабета Канческа–Милевска денеска оствари работна средба со новоименуваната амбасадорка на Република Турција во Македонија Тулин Еркал Кара.
 
четврток, 23 март 2017 - Танчарката Анастасија Данчевска во европско-кинеска копродукција
Танчaрката на Скопје танцовиот театар Анастасија Данчевска е ангажирана во европско-кинеска копродукција насловена „Колевка“ која премиерно ќе се одржи во Љубљана на фестивалот Егзодос на 19 април.
 
четврток, 23 март 2017 - Бранко Прља и Роберт Алаѓозовски на Саемот на книгата во Лајпциг
Младиот македонски писател Бранко Прља ќе учествува во програмата, „Ниту исток ниту Запад, алхемијата на Балканот“ на Меѓународниот саем на книга во Лајпциг, кој почнува денеска и ќе трае до 26 март. Неговото учество го организира издавачката куќа „Готен“ во партнерство со европската мрежа за литература и книги „Традуки“.
 
среда, 22 март 2017 - Центарот за филм од Битола се пријави да го организира фестивалот Браќа Манаки, Друштвото на филмски работници на Македонија реагира
Центарот за филм-Битола, меѓу чии основачи е и Димитар Николов Таки, поранешен директор на фестивалот ,,Браќа Манаки,,, денеска на прес конференција соопшти дека се пријавува за да го организира фестивалот или да учествува во неговата организација.
 
среда, 22 март 2017 - Центар за филм-Битола јавно побара да го организира ИФФК „Браќа Манаки“
Центарот за филм-Битола, чии основачи се битолчаните Димитар Николов-Таки, Владимир Симоновски, Александар Стојановски, Сашо Миленковски и Петар Трајчевски, денеска на прес-конференција ги соопшти мотивите за организирање на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“.
 
среда, 22 март 2017 - Трагикомедијата „Пијани“ нова премиера во Битолскиот театар
Битолскиот театар третата премиерна претстава за оваа година ќе ја изведе задутре кога на матичната сцена ќе биде одиграна трагикомедијата „Пијани“ од Иван Вирипаев, во режија на Марјан Ѓорѓиевски.
 
среда, 22 март 2017 - НУБ „Св. Климент Охридски“-Битола одбележува 72 години од основањето
Националната установа универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“-Битола од денеска до 31 март со низа програмски активности ќе ја одбележи 72-годишнината од основањето на библиотеката.
 
среда, 22 март 2017 - Македонскиот пијанист Арда Мустафаоглу осви прво место на натпревар во Србија
Македонскиот пијанист Арда Мустафаоглу го освои првото место во категорија на постари пијанисти од основните училишта, на меѓународниот пијанистички натпревар „Sirmium Music Fest“ што се одржа од 16. до 19. март во Сремска Митровица (Србија).
 
среда, 22 март 2017 - Дарко Багески на Guitar Art Festival во Белград
Македонскиот солист по класична гитара Дарко Багески вечер ќе има солистички концерт на Guitar Art Festival во големата сала на Домот на млади во Белград. Се работи за еден од десетте најголеми и престжини фестивали за гитара во светот, на кој Багески ќе има уште еден концерт - на 24 март кога на истата локација ќе настапи со пет гитаристи од републики на поранешна Југославија.
 
вторник, 21 март 2017 - „Плати со поезија“ првпат во Велес
Поттикнување на поетскиот дух кај младите и возрасните и откривање нови поетски таленти е целта на глобалниот настан „Плати со поезија“, кој по повод Светскиот ден на поезијата, годинава освен во Скопје се одржа и во кафетеријата „Чао кафе“ во Велес.
 
вторник, 21 март 2017 - Поетот Чарлс Симиќ од САД добитник на Златниот венец на СВП за 2017
Поетот Чарлс Симиќ од САД е добитник на наградата „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата за 2017 година.
 
вторник, 21 март 2017 - „Плати со поезија“ на девет локации во Скопје и Велес
Трета година по ред Македонија е дел од глобалниот настан „Плати со поезија“ што го организира „Јулиус Мајнл“ во 36 држави и во над 1.400 кафетерии низ светот, по повод Светскиот ден на поезијата 21 Март. Оваа година настанот ќе биде на девет локации, а покрај во Скопје, ќе се прошири и во Велес.
 
вторник, 21 март 2017 - Светски ден на поезијата
Македонскиот ПЕН Центар и Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ денеска во просториите на НУБ ќе го одбележат Светскиот ден на поезијата.
 
понеделник, 20 март 2017 - „Авантурите на Аладин“ - премиера на Македонскиот народен театар
По поставувањето на „Силјан Штркот шанца“, Македонскиот народен театар повторно со премиера на претстава за деца - „Авантурите на Аладин“ во адаптација, драматизација и режија на Бојан Трифуновски. Овојпат ќе биде на големата сцена, премиерно на 22 март и со прва реприза на 29 март од 19 часот.
 
понеделник, 20 март 2017 - Со „Бајки од Македонија“ одбележан Светскиот ден на раскажувањето сказни
Со читање приказни од едицијата „Бајки од Македонија“ пред првачињата од основното училиште „Коле Неделковски“ денеска во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ беше одбележан Светскиот ден на раскажување сказни.
 
понеделник, 20 март 2017 - Дарко Багески учествува на Guitar Art Festival во Белград
Македонскиот солист по класична гитара Дарко Багески в среда, 22 март, ќе има солистички концерт на Guitar Art Festival во големата сала на Домот на млади во Белград.
 
понеделник, 20 март 2017 - „Бајки од Македонија“ по повод Светскиот ден на раскажувањето сказни
Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ – „Браво сине“ и издавачката куќа „Арс ламина“ по повод Светскиот ден на раскажувањето сказни денеска во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ организираат средба со деца-првачиња кои ќе слушнат приказни од едицијата „Бајки од Македонија“.
 
недела, 19 март 2017 - Монодрамата „Господ е жив“ на сцената на Велешкиот театар
Монодрамата „Господ е жив“, авторски и автобиографски проект на актерката Драгана Босниќ, ќе биде изведена вечер на малата сцена на Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ во Велес.
 
сабота, 18 март 2017 - Во Ресен и во Елбасан ќе се изгради споменик на Светиот Владимир
Во Ресен и во Елбасан ќе се изгради споменик на Светиот Владимир, а ќе се уредат и таканаречени патеки на Светиот Владимир.
 
петок, 17 март 2017 - Изложба на македонската уметница Мациев во Софија
Во КИЦ на Република Македонија во Софија, вечерва пред бројна публика, претставници на дипломатскиот кор и Министерството за култура на Република Бугарија, беше отворена изложбата на македонскиот ликовен уметник Андријана Мациев.
 
четврток, 16 март 2017 - „Танец” го промовираше проектот “Незаборав”
Националниот Ансамбл за народни игри и песни „Танец“ денеска ги промовира петтото и шестото це -де од проектот ,,Незаборав,,.
 
четврток, 16 март 2017 - Изложба на Глигор Васков и Ангел Коруновски
Делотo бара, усвојува, прима, абсорбира илјада различни облици: она што е, она што било, или она што треба да биде. Кое место, кое време? Времето на скулптурата и сликата е само едно време. Во таа интеракција вечноста е својствена за универзалното, ќе интерпретира и време и простор и состојба на конечна безвременост.
 
четврток, 16 март 2017 - Филмот „Џган“ на фестивал во Мексико
Филмот „Џган“ (англиски Amok) по сценарио и во режија на Вардан Тозија ќе има две прикажувања на Меѓународниот филмски фестивал во Гвадалахара во официјална конкуренција во секцијата Панорама, соопшти македонскиот продуцент на филмот „Дрим фектори“.
 
четврток, 16 март 2017 - Нов роман од Оливера Николова
Во издание на „Матица македонска“ од Скопје излезе од печат романот „Пешаци по црни полиња“ од Оливера Николова, со поговор на Гоце Смилевски.
 
четврток, 16 март 2017 - „Чајковски: Смеа и тага“ - Филхармонијата со виолончелистот Иштван Вардаи
Македонската филхармонија вечер во Домот на АРМ ќе одржи симфониски концерт насловен „Чајковски: Смеа и тага“ на кој како солист ќе настапи виолончелистот Иштван Вардаи од Унгарија.
 
Навигација: 1 I 2 I 3 I 4 I 5 I 6 I 7 I 8 I 9 I 10 I 11 I 12 I 13 I 14 I 15 I 16 I 17 I 18 I 19 I 20 I 21 I 22 I 23 I 24