недела, 25 јуни 2017 - Руска алтернативна монодрама вечер на „Битола Шекспир фестивал“
Монодрамата „Сонот на Хамлет“ на Академскиот драмски театар од рускиот град Владимир вечер во Народниот театар во Битола ќе биде изведена во рамки на 5.Интернационален театарски фестивал „Битола Шекспир фестивал“.
 
недела, 25 јуни 2017 - Со концерт на Тереза отворена меѓународната уметничка колонија „Вевчански видувања”
Вевчани неисцрпна инспирација за врвните светски сликари. Триесеттина уметници и годинава ќе творат на меѓународната уметничка колонија “Вевчански видувања”, што синоќа свечено се отвори со ексклузивен концерт на хрватската дива Тереза Кесовија.
 
сабота, 24 јуни 2017 - Алаѓозовски: Приоритет на Владата не е рефасадирање и разместување на „Скопје 2014“
Владата на Република Македонија нема да врши активности за рефасадирање или разместување на спомениците или други објекти од проектот „Скопје 2014“
 
сабота, 24 јуни 2017 - Театарот од Плевен приреди спектал на „Битола Шекспир фестивал“
Вистински театарски спектакл приреди Драмскиот и куклен театар „Иван Радоев“ од Плевен, Бугарија, синоќа на сцената на Народниот театар во Битола, во рамките на петтото издание на интернационалниот театарски фестивал „Битола Шекспир фестивал“.
 
сабота, 24 јуни 2017 - Започнува ликовната колонија „Вевчански видувања“
Во Вевчани вечерва започнува осмата традиционална меѓународна ликовна колонија „Вевчански видувања“, на која годинава ќе учествуваат афирмирани уметници од повеќе земји.
 
сабота, 24 јуни 2017 - Концерт на хорот и оркестарот на МОБ на Скопско лето
На Скопско лето вечер концерт ќе одржи хорот и оркестарот на Македонската опера и балет.
 
петок, 23 јуни 2017 - „Ослободување на Скопје“ прикажан на филмски фестивал во Шангај
Македонскиот кандидат за Оскар, филмот „Ослободување на Скопје” на Раде и Данило Шербеџија се прикажа на филмскиот фестивал во Шангај во рамките на програмата „Панорама”.
 
петок, 23 јуни 2017 - Започнува ликовната колонија „Вевчански видувања“- гостува Тереза Кесовија
Во Вевчани утревечер започнува осмата традиционална меѓународна ликовна колонија „Вевчански видувања“, на која годинава ќе учествуваат афирмирани уметници од повеќе земји.
 
петок, 23 јуни 2017 - На „Битола Шекспир фестивал“ вечер Драмскиот и куклен театар од Бугарија
На „Битола Шекспир фестивал“ синоќа беше прикажана претставата „Отело“ на Турскиот театар, во режија на Дејан Пројковски.
 
петок, 23 јуни 2017 - Јубилејно издание на „Види музика, слушни слика, добиј книга!“
Традиционалниот мултимедијален спектакл „Види музика, слушни слика, добиј книга!“ во организација на Македонската филхармонија и Младинскиот културен центар се одржа синоќа во Градскиот парк во Скопје.
 
четврток, 22 јуни 2017 - МНТ победник на фестивалот „Денови на сатира “ во Загреб
Македонскиот народен театар со претставата „Животот е прекрасен“ во режија на Александар Морфов е победник на 41-то издание на фестивалот „Денови на сатира" во Загреб на кој учествуваа 15 претстави од Италија, Германја, Хрватска, Словенија, Црна Гора, Македонија и Србија.
 
четврток, 22 јуни 2017 - Со концерт на Текбилек отворено годинешното Скопско лето
Со настапот на Омер Фарук Текбилек (САД/Турција) и неговиот ансамбл во Македонска опера и балет, синоќа почна годинешново Скопско лето, меѓународната културна манифестација, што традиционалано почнува на првиот ден на летото, но и на Светскиот ден на музиката.
 
четврток, 22 јуни 2017 - Почна петтото издание на „Битола Шекспир фестивал“
Со музичко-сценски колаж насловен „Шекспир колаж“, синоќа на сцената на Народниот театар од Битола свечено беше отворен петтиот интернационален „Битола Шекспир фестивал“ кој годинава ќе се одржува до 1 јули.
 
четврток, 22 јуни 2017 - Во Струга почнува 4. Меѓународен хорски форум
Четвртиот Меѓународен хорски форум Струга ќе се одржи од денеска до 1-ви јули во Струга под раководство на нашиот истакнат диригент Сашо Татарчевски.
 
среда, 21 јуни 2017 - Вечерва започнува ,,Битола Шекспир фестивалот,,
Со атрактивен музичко-сценски перформанс насловен „Шекспир колаж“ во продукција на Народниот театар од Битола, вечерва во 20 часот, свечено ќе биде отворен петтиот интернационален „Битола Шекспир фестивал“.
 
среда, 21 јуни 2017 - Милчо Манчевски гостува во Шангај
Македонскиот режисер Милчо Манчевски, кој живее и работи во Њујорк, САД, гостува во Шангај, Кина. Ова е неговото прво сеопфатно претставување во Азија.
 
среда, 21 јуни 2017 - Концерт на Омер Фарук Текбилек на отворањето на Скопско лето
Со концерт на еден од највлијателните турски музичари и композитори кој живее и работи во САД, Омер Фарук Текбилек, вечер во Македонската опера и балет ќе биде отворено 38. Скопско лето.
 
среда, 21 јуни 2017 - Почнува „Битола Шекспир фестивал“
Со музичко-сценски колаж насловен „Шекспир колаж“ во продукција на Народниот театар од Битола вечер ќе биде отворен 5. Интернационален „Битола Шекспир фестивал“, кој ќе трае до 1 јули.
 
вторник, 20 јуни 2017 - Турскиот уметник Омер Фарук Текбилек ќе го отвори 38. Скопско лето
Богата програма за сечиј вкус со над 50 содржини ќе понуди 38. издание на Скопско културно лето кое ќе биде отворено со концерт на еден од највлијателните турски музичари и композитори кој живее и работи во САД маестро Омер Фарук Текбилек.
 
вторник, 20 јуни 2017 - МНТ со претставата „Не се клади на Енглези“ организира хуманитарна акција
Македонскиот народен театар (МНТ) утре со изведбата на претставата „Не се клади на Енглези“ организира хуманитарна акција за лекување на две млади лица.
 
вторник, 20 јуни 2017 - Концерт „Мала Италија патува“
Концертот „Мала Италија патува“, на кој ќе бидат претставени шпанската, италијанската и француската култура преку најпознатите канцони, шансони и шпански песни, вечер ќе биде изведен под отворено небо, на плоштадот „Мајка Тереза“ во Скопје.
 
понеделник, 19 јуни 2017 - Од среда почнува „Битола Шекспир фестивал“
Со музичко-сценски колаж насловен како „Шекспир колаж“ во продукција на Народниот театар од Битола во среда свечено ќе биде отворен 5. Интернационален „Битола Шекспир фестивал“ кој годинава ќе трае до 1 јули.
 
понеделник, 19 јуни 2017 - Македонскиот филм ЏГАН на најголемиот филмски фестивал во Кина
Македонскиот игран филм ЏГАН (АМОК) на режисерот Ведран Тозија премиерно е прикажан на 20-тото издание на најголемиот филмски фестивал во Кина, Шангајскиот интернационален филмски фестивал (ШИФФ) што се одржува од 17. до 26 јуни годинава.
 
недела, 18 јуни 2017 - Четкар со настап на најпознатиот џез фестивал во Тајланд
Владимир Четкар на 24 Јуни ќе настапи на најпознатиот џез фестивал во Тајланд, Хуа Хин џез фестивалот каде е најавен како еден од главните артисти а неговото гостување таму е проследено со големо внимание низ тамошните медиуми за кој Владимир на 22 Јуни ќе одржи прес конференција во Бангкок.
 
недела, 18 јуни 2017 - Отворен јубилејниот 50. Меѓународен семинар за македонски јазик, литература и култура
Седумдесет и двајца студенти кои го изучуват македонскиот јазик низ лекторатите во 16 држави од целиот свет, заедно со истакнати македонисти, професори по македонски јазик и литература на странски универзитети, слависти, балканисти, преведувачи, научни работници учествуваат на јубилејната 50. Летна школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура што се одржува во Охрид.
 
недела, 18 јуни 2017 - Бугарски игумен подари икона на Бигорскиот манастир
Игуменот на Свештената Тројанска Обител, Неговото Преосвештенство, епископот Велички, г. Сиониј, подари икона со ликот на Светиот Великомаченик Георгиј Победоносец на Бигорскиот манастир.
 
недела, 18 јуни 2017 - Меѓународен натпревар во кореографија во Скопје
Меѓународниот натпревар во кореографија „Икс денс 2017“, што вечер ќе се одржи во Македонскиот народен театар во Скопје, го слави танцот во сите форми, од класичен балет, модерен балет, латино, шоу-денс и модерни танци до фолклор и народно-сценски танци.
 
сабота, 17 јуни 2017 - Почна Фестивалот на уличен театар под отворено небо - Баскерфест
Фестивалот на уличен театар под отворено небо – Баскерфест 2017 почна синоќа во Скопје со парада на учеснициците, како и Градскиот дувачки оркестар и девојките од танцовиот клуб „Еурека“. Парадата почна на плоштадот Македонија, по што учесниците се упатија кон улицата „Македонија“, а потоа се вратија на плоштадот.
 
сабота, 17 јуни 2017 - ,,Вечерите на Францускиот филмски фестивал во Македонија” почнаа во Велес
По повод 10-годишнината од Францускиот филмски Фестивал , Општина Велес во соработка со Францускиот институт се вклучи во организацијата на фестивалот со проекција на три филмски остварувања. Проекциите кои започнаа синоќа во новиот театар во Велес ќе траат до недела.
 
петок, 16 јуни 2017 - Преземени активности за итна санација на состојбата во Музејот на Македонија
Министерството за култура соопшти дека по настанатата вонредна состојба со навлегување вода во просториите на НУ „Музеј на Македонија“- Скопје по завчерашното невреме ресорниот министер Роберт Алаѓозовски уште истата вечер со лично присуство констатирал дека се доведени во опасност движните добра, коишто се прогласени за културно наследство, а се во збирките на оваа установа.
 
Навигација: 1 I 2 I 3 I 4 I 5 I 6 I 7 I 8 I 9 I 10 I 11 I 12 I 13 I 14 I 15 I 16 I 17 I 18 I 19 I 20 I 21 I 22 I 23 I 24