петок, 24 февруари 2017 - Затегнатата состојба на западен Балкан тема на Самитот на ЕУ во март
Шефовите на држави или влади на членките на ЕУ на претстојниот европски совет, што ќе се одржи на 9 и 10 март во Брисел, ќе разговараат и за „затегнатата состојба на западниот Балкан“.
 
петок, 24 февруари 2017 - Словенија одобри истополови бракови
Словенија ги одобри истополвите бракови, според закон со кој на хомосексуалните двојки им се даваат главно истите права како и на хетеросексуалните, но не и правото да посвојуваат деца.
 
петок, 24 февруари 2017 - 136 турски дипломати побарале азил во Германија
136 турски државјани со дипломатски статус побарале азил во Федералната република, соопштија од Министерството за надворешни работи во Берлин.
 
петок, 24 февруари 2017 - Најмалку 42 загинати во терористички напад во близина на сирискиот град Ал Баб
Најмалку 42 лица загинаа во самоубиствен напад со автомобил-бомба во близина на сирискиот град Ал Баб што се наоѓа во северниот дел од државата.
 
петок, 24 февруари 2017 - „Дорис“ приземји авиони, неверојатни снимки од слетувањата (видео)
Бурата „Дорис“ прави големи проблеми на британските аеродроми, а на интернет беа објавени снимки од проблемите со кои се соочуваат авионите при слетувањето.
 
петок, 24 февруари 2017 - ФЕМЕН против Ле Пен – голограда девојка и го прекина говорот во Париз (видео)
Лидерката на француската крајна десница Марин Ле Пен се соочи со активистка на ФЕМЕН, која се обиде да ја поремети нејзината прес конференција во Париз.
 
петок, 24 февруари 2017 - Трамп: САД ќе бидат водечка нуклеарна сила
Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека сака да го зајакне нуклеарниот арсенал на САД за да ја гарантира водечката позиција на земјата во светот.
 
петок, 24 февруари 2017 - Моќен нервен агенс причина за смртта на Ким Јонг Нам
Исклучително моќен нервен отров, класифициран како оружје за масовно уништување е причината за смртта на братот на севернокорејскиот лидер, Ким Јонг Ун.
 
четврток, 23 февруари 2017 - Ескалираат протестите во Париз поради полициската бруталност
Ескалираат насилствата во Париз поради полициската бруталност. Стотици тинејџери беа дел од насилните протести, во рамките на кои, блокираа и 16 средни училишта, поставувајќи запалени контејнери и импровизирани барикади.
 
четврток, 23 февруари 2017 - Ирачките сили го зазедоа аеродромот во Мосул од ИСИС
Ирачките сили, поддржани од САД, денеска го освоија главниот аеродром во Мосул.
 
четврток, 23 февруари 2017 - Трамп ги укина тоалетите за трансродови лица во училиштата
Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп го поништи указот на Барак Обама за тоалетите за трансродовите лица во државните училишта.
 
четврток, 23 февруари 2017 - Тилерсон во невозможна мисија во Мексико за имиграциската политика
Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон е во невозможна мисија во Мексико каде што треба да го претстави контроверзниот имиграциски план на Доналд Трамп.
 
четврток, 23 февруари 2017 - „Вашингтон Пост“: Демократијата умира во темнина
„Демократијата умира во темнина“ е новото мото на познатиот американски весник „Вашингтон пост“ и се наоѓа под името на весникот на насловната страница на онлајн изданието.
 
четврток, 23 февруари 2017 - Парализиран градскиот транспорт во Атина
Вработените во градскиот транспорт во Атина денеска почнуваат со 24-часовни штрајкови протестирајќи против плановите за приватизација на јавните превозни средства.
 
четврток, 23 февруари 2017 - Повредени српски војници во автобуска несреќа
Автобус, кој превезувал 40 припадници на српската војска на релација Ниш-Врање, утрово во близина на Владичин Хан излетал од патот, при што се повредени повеќе лица, соопшти министерството за одбрана.
 
четврток, 23 февруари 2017 - Околу 12 илјади лекари може да ја напуштат Велика Британија по Брегзит
Околу 12 илјади лекари, кои дипломирале во Европската економска зона може да ја напуштат Велика Британија, бидејќи чувствуваат помала сигурност за нивната иднина по референдумот за Брегзит, пишува британскиот весник „Гардијан“.
 
четврток, 23 февруари 2017 - Словенечки функционер разрешен поради неодговорени новинарски прашања (видео)
Словенечки владин функционер доби отказ бидејќи не одговорил на новинарски прашања што му биле поставени во интервју.
 
среда, 22 февруари 2017 - Путин ужива рекордна популарност во САД
Рускиот претседател Владимир Путин никогаш не бил попопуларен во Соединетите Американски Држави, покажува истражувањето на институтот „Галуп“.
 
среда, 22 февруари 2017 - Врховниот суд го ослободи рускиот опозициски активист Дадин
Рускиот врховен суд ја поништи пресудата со која опозицискиот активист Илдар Дадин е осуден на две години затвор поради кршење на прописот за јавно собирање.
 
среда, 22 февруари 2017 - Обид да се украде телото на Ким Џонг Нам од мртовечница!
Малезиските власти соопштија денеска дека бил извршен обид за упад во мртовечницата каде се наоѓа телото на убиениот полубрат на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-Ун, Ким Џонг-Нам.
 
среда, 22 февруари 2017 - 11 милиони мигранти на удар на новата уредба на Трамп
Со оваа наредба се опфатени повеќе од 11 милиони странци – половина од нив се Мексиканци. Мигрантите стравуваат дека со новите мерки се отвора врата за масовни протерувања.
 
среда, 22 февруари 2017 - Не се знае причината за смртта на Виталиј Чуркин
Њујоршките експерти за судска медицина извршија аутопсија над телото на починатиот руски амбасадор во ОН Виталиј Чуркин, но наведоа дека се потребни дополнителни анализи за да се утврди точната причина за смртта.
 
среда, 22 февруари 2017 - Екс министерот за одбрана Ненчев на обвинителна клупа во Софија
Според бугарските медиуми обвинението се однесува на кривично дело извршено во врска со договорот за ремонт на воените авиони од типот „Миг“ на бугарското воено воздухопловство.
 
среда, 22 февруари 2017 - Дипломат од севернокорејската амбасада осомничен за убистовото на Ким Џонг-Нам
Дипломатот е со ранг втор секретар во амбасадата.
 
вторник, 21 февруари 2017 - Претседателот Алиев ја назначи сопругата за свој заменик
Претседателот на Азербејџан, Илхам Алиев ја назначи сопругата Мехрибан за потпретседател на земјата. Документот е објавен на сајтот на шефот на државата.
 
вторник, 21 февруари 2017 - Времето истекува за повеќе од 1 милион деца
На околу 1,4 милиони деца во Нигерија, Сомалија, Јужен Судан и Јемен им се заканува смрт поради глад.
 
вторник, 21 февруари 2017 - Трамп именува нов советник за безбедност
Американскиот претседател Доналд Трамп го наименува генерал-полковник Херберт Рејмонд Мекмастер за нов советник за национална безбедност.
 
вторник, 21 февруари 2017 - Светот му оддава почит на Виталиј Чуркин
Знамиња на половина копје. Москва, светот и седиштето на Обединетите Нации му оддаваат последна почит на рускиот амбасадор во светската организација, Виталиј Ќуркин, кој вчера одненадеж почина во Њујорк.
 
вторник, 21 февруари 2017 - Авион се урна во мол во Мелбурн - загинаа петмина
Патувањето на животот, како што го нарекле пред полетувањето, заврши фатално за група американски туристи. Четворица Американци и австралиски пилот загинаа, откако малиот приватен авион се заби во трговски центар во Мелбурн. Тргнале на голф излет во идиличниот тасманиски остров Кинг Ајленд, но непосредно по полетувањето од аеродромот Есендон кога пилотот пријавува проблем со моторот. Паѓањето на авионот и огнената топка која се издигнала 30 метри над објектот ја снимил таксист.
 
вторник, 21 февруари 2017 - Опозицијата во Албанија започна бојкот на парламентот
Истовремено, веќе четврти ден продолжуваат протестите на опозицијата во поставените шатори пред владата.
 
Навигација: 1 I 2 I 3 I 4 I 5 I 6 I 7 I 8 I 9 I 10 I 11 I 12 I 13 I 14 I 15 I 16 I 17 I 18 I 19 I 20 I 21 I 22 I 23 I 24