петок, 23 јуни 2017 - Ограбена аптека на ул.„Кочо Рацин“ во Скопје
Во аптека на ул. „Кочо Рацин“ во Скопје непознат сторител синоќа извршил разбојништво при што со закана со нож од вработената одзел 8.400 денари од дневниот промет, по што побегнал во непознат правец.
 
петок, 23 јуни 2017 - Град Скопје: Изградбата на кружен тек на ул.„Христо Татарчев“ е согласно закон
Град Скопје информира дека проектот за пробивање на булеварот „Србија“ до улицата „Христо Татарчев“ каде ќе се изгради и кружна крстосница се одвива согласно сите законски прописи, од проектирање до изведба.
 
петок, 23 јуни 2017 - Европскиот експерт Прибе во Охрид – ги избегна новинарските прашања
Европскиот експерт, Рајхард Прибе дојде во Македонија порано од планираното.
 
петок, 23 јуни 2017 - Мирчевски: Законот не наложува кабелските оператори да им плаќаат на телевизиите
Потребни се темелни реформи во медиумите, вели министерот за комуникации, Поповски.
 
петок, 23 јуни 2017 - Од куќа на кичевчанец украдена гоелма количина девизи и златен накит
Во кичевското село Аранѓел во куќата сопственост на С.А. (59) непознат сторител вчера извршил тешка кражба, при што одзел 15.000 евра, 2.550 швајцарски франци и поголема количина златен накит.
 
петок, 23 јуни 2017 - Претседател Иванов се сретна со норвешкиот министер за надворешни работи Бренде
Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска имаше средба со министерот за надворешни работи на Кралството Норвешка Борге Бренде, на која била изразена подготвеност за продолжување и унапредување на севкупната соработка, како и за интензивирање на политичкиот дијалог меѓу двете земји.
 
петок, 23 јуни 2017 - Младинската невработеност е најголемиот проблем кај битолските Роми
Младинската невработеност е најголемиот проблем кај битолските Роми. Ова го покажа истражувањето спроведено во рамките на проект со кој треба да се изготви Локална стратегија за намалување на младинската невработеност кај Ромите преку претприемништво во општина Битола.
 
петок, 23 јуни 2017 - Мицковски ќе ја почитува владината одлука за поништување на тендерот за ископ на јаловина
Раководството на АД „Електрани на Македонија“ целокупната тендерска документација како комерцијална така и техничка ќе ја стави на увид на јавноста, информираше на денешната прес-конференција директорот на ЕЛЕМ Христијан Мицковски.
 
петок, 23 јуни 2017 - Анкета на Брима: СДСМ и Заев пред ВМРО-ДПМНЕ и Груевски
Пресврт во партиските рејтинзи по изборот на новата влада според Брима Галуп.
 
петок, 23 јуни 2017 - За 24 часа во Струмица уште една жртва во сообраќајна несреќа
За 24 часа во Струмица уште една жртва во сообраќајна несреќа.19 годишно момче од Турново утрово го загубил животот.
 
петок, 23 јуни 2017 - Норвешка ќе ја поддржи Македонија на патот кон ЕУ и НАТО
Норвешка ја поддржува Македонија на евроатланскиот пат и е подготвена да ги помогне евроинтеграциите на земјава, порача норвешкиот министер за надворешни Бренде по средбата со македонскиот колега Димитров.
 
петок, 23 јуни 2017 - Презентирана „Нацрт-стратегија за безбедност и здравје при работа 2020“
Зголемување на ингеренциите на институции во делот на информирање на работодавачите, заштита на здравјето на работникот, односно контроли, вклучување во институциите, формирање регистар којшто ќе се однесува на работници коишто се во посебен ризик се дел од „Нацрт-стратегија за безбедност и здравје при работа 2020“ која денеска беше презентирана на тркалезна маса пред повеќе синдикати и здруженија.
 
петок, 23 јуни 2017 - Формирани работни групи кои ќе работат на задачите од ЕУ
Владата формира работни групи кои ќе работат на реформите кои Европската комисија ги подвлече за ургентни.
 
петок, 23 јуни 2017 - Министерот Сугарески се сретна со Здружението на градежништво и градежни материјали
Да се донесат закони за градење и за просторно и урбанистичко планирање кои нема да се менуваат на секои три месеци, а Законот за јавни набавки да претрпи измени посебно во делот на критериумите.
 
петок, 23 јуни 2017 - Николовски: Од вторник се очекува да продолжи исплатата на субвенциите
Во вторник идната недела се очекува да продолжи исплатата на субвенциите од 2016 година. Сите пречки за реализација на преостанатите 25 милиони евра за 24.000 апликанти се надминати, освен прашањето со АД Водостопанство, соопшти денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски.
 
петок, 23 јуни 2017 - Османи: Владата ќе работи на отстранување на забелешките од ОБСЕ/ОДИХР
Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска имаше средба со шефот на набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР за последните парламентарни избори, Кајетана Де Зулуета, на која истакнал дека Владата многу сериозно пристапила на забелешките и препораките нотирани во извештајот на ОБСЕ/ОДИХР изготвен по одржувањето на последните избори.
 
петок, 23 јуни 2017 - Јанева: СЈО следната седмица ќе поднесе нови обвинителни акти до судот
Следната седмица Специјалното јавно обвинителство ќе поднесе нови обвинителни акти до судот, денеска од Охрид најави обвинителката Катица Јанева.
 
петок, 23 јуни 2017 - Иванов на инаугурацијата на Вучиќ во Белград
Претседателот Ѓорге Иванов попладнево во Белград ќе присуствува на свечениот прием по повод инаугурацијата на новиот претседател на Република Србија, Александар Вучиќ.
 
петок, 23 јуни 2017 - Спасовски: Македонија подготвена за нов бран бегалци
Македонија нема да гради нови центри за бегалци. Имаме два, овој во Гевгелија и во Табановце за кои сметаме дека се доволни.Тие служеа за прифаќање и транзитирање на мигрантите во екот на бегалската криза до земјите на ЕУ и таа своја намена ќе ја имаат доколку повторно дојде до интензивирање на бегалската криза.
 
петок, 23 јуни 2017 - Средба на премиерот Заев со украинскиот амбасадор Палагусинец
Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорот на Украина, Ростислав Палагусинец.
 
петок, 23 јуни 2017 - Средба на пратеникот Груби со словенечкиот амбасадор Јазбец
Претседателот на собраниската Комисија за европски прашања Артан Груби денеска во Собранието се сретна со словенечкиот амбасадор Милан Јазбец.
 
петок, 23 јуни 2017 - СДСМ: Заврши изолацијата на земјата, време е за соработка и добрососедство
Заврши времето на изолација и конфликти со демократскиот цивилизиран свет во коешто ВМРО-ДПМНЕ ја држеше Македонија заробена цели 11 години, наведува СДСМ во пишаното соопштение до медиумите.
 
петок, 23 јуни 2017 - Тимоние: Време е Македонија да се врати на патот на ЕУ и НАТО
По формирањето на новата Влада, време е Македонија да се врати на патот на ЕУ и НАТО интеграциите коишто никогаш не би требало да ги напушти, но ќе биде потребно време, оптимизам и трпение да се стигне до крајот на тој пат, истакнува францускиот амбасадор Кристиан Тимоние во интeрвју за МИА.
 
петок, 23 јуни 2017 - Брима: Променети рејтинзите на партиите и политичарите по изборот на новата Влада
Најновиот политички барометар на Брима покажува дека по изборот на новата Влада во Македонија дошло до значајни поместувања на позициите на политичките партии во електоратот. Првпат по низа години, како што наведуваат од Брима, СДСМ води со 22,4 отсто пред ВМРО-ДПМНЕ која ја поддржуваат 19,8 проценти избирачи.
 
петок, 23 јуни 2017 - Јанева: Наредната седмица нови обвинителни акти на СЈО
Повеќето од истрагите што се веќе спроведени од СЈО очекувам да завршат со обвиненија, за кои лица тоа е мошне важно прашање. За некои ќе има запирање на истрагата и отфрлање на обвиненијата, за некои ќе се поднесе обинителен акт, но во секој случај наредната седмица ќе бидат донесени јавни обвинителни одлуки, порача денеска од Охрид специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.
 
петок, 23 јуни 2017 - Тематски консултации во Владата за Итните реформски приоритети
Во Владата на Република Македонија денеска ќе бидат одржани тематски консултации за областите кои се битни во процесот на креирање политики согласно Итните реформски приоритети.
 
петок, 23 јуни 2017 - Спречени обиди за транспорт на марихуана преку Охридското Езеро
Во неколку организирани акции реализирани од почетокот на годинава охридската полиција пронашла и запленила вкупно 164 килограми опојна дрога марихуана, а притоа се поднесени кривични пријави против пет лица.
 
петок, 23 јуни 2017 - Прибе одржа предавање пред учесниците на Школата за природно право во Охрид
Германскиот експерт, поранешен директор на Директоратот за проширување на ЕУ, Рајнхард Прибе, денеска одржа предавање пред учесниците на еднонеделната Школа на природно право што во организација на Македонската академија на науки и уметности и на Амбасадата на САД во Македонија се одржува во Охрид.
 
петок, 23 јуни 2017 - Околу 65 отсто од потрошената струја во април била од домашни извори
Во април годинава, во Република Македонија, се потошени 601.034 МWh електрична енергија, 8.082 милиони нм3 природен гас, 399.521 тони јаглен и 83.628 тони нафтени продукти, соопшти Државниот завод за статистика.
 
петок, 23 јуни 2017 - ДЗЛП со тркалезна маса одбележува 12 години постоење
Дирекцијата за заштита на личните податоци (ДЗЛП) денеска во рамки на одбележувањето на 12-годишнината од постоењето организира тркалезна маса за „Улогата на граѓанското општество и локалната самоуправа во промоцијата на правото на заштита на личните податоци“.
 
Навигација: 1 I 2 I 3 I 4 I 5 I 6 I 7 I 8 I 9 I 10 I 11 I 12 I 13 I 14 I 15 I 16 I 17 I 18 I 19 I 20 I 21 I 22 I 23 I 24