понеделник, 23 јануари 2017 - Димитриев: Логично е победник со победник да состават влада
Последни седум дена од уставниот рок на формирање нова влада. Мандаторот, претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски има рок до 29-ти јануари да постигне договор за владина коалиција, да подготви програма кадровски решенија и истите да ги предложи до собранието.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - Случај „Поткуп“: Одбраната бара изземање на обвинителот
Според одбраната која до судот поднесе доказ од Службен весник, мандатот во обвинителството му истекол на 30 ноември минатата година со што може да се случи сите дејствија кои се наведуваат во случајот да бидат оспорени и укинати.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - Вајгл: ЕУ да се вклучи во преговарачкиот процес за името
Европската унија дирекно да се вклучи во преговарачкиот процес што го води медијаторот Метју Нимиц за што поскоро да се стави крај на билатераниот проблем со Грција. Ова го бара известувачот за Македонија во Европскиот парламнт Иво Вајгл во најновиот извештај.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - Пронајдена повредена скопјанка на ул. „Аминта Трети“
Скопјанката В.П. (52) синоќа е пронајдена со повреди во пределот на главата и телото на ул. „Аминта Трети“.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - Тодоров: Бесплатни вакцини за возрасни кои не земаат пензија - од следната година
Бесплатни вакцини за граѓаните над 60 годишна возраст кои не земаат пензија. Оваа мерка министерот Тодоров ја најави од наредната година. Токму оваа категорија на граѓани се најкритични во разболувањето со сезонски грип.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - Нова градинка во општина Аеродром со капацитет за 250 дечиња
Општина Аеродром доби уште една градинка во која ќе може да се сместат околу 250 дечиња. Градинката е третоотворена во општината по новоизградените во Реонски центар и во Горно Лисиче.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - Вајгл предлага ЕУ да преземе нови иницијативи за решавање на сопорот за името со Грција
Известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, ја претстави Предлог-резолуцијата за Македонија во однос на прогрес-извештајот за 2016 година на Европската комисија, по која пред крајот на овој месец првпат ќе се дискутира на Комитетот за надворешни работи (АФЕТ) на Европарламентот во Брисел.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - Македонија ќе работи на намалување на создавањето отпад
Ставање акцент на намалување на создавањето отпад е целта на новиот Закон за управување со отпадот во согласност со новата Директива на ЕУ за управување со отпад 2008/98 и невладината 333/2011 што ќе се реализира преку Твининг проектот за спроведување на Рамковната директива за отпад и директивите за посебни текови на отпад.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - Димитриев: Логично е победник со победник да ја составуваат новата влада
Како партија го овластивме претседателот Никола Груевски да ги води разговорите за состав на новата влада. Во моментот не сакам да прејудицирам било што околу преговорите кои се во тек. Рокот го знаеме и секако дека ќе мора да има одреден епилог, изјави денеска премиерот Емил Димитриев.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - Цената на горивата се намалува за половина до еден денар
Малопродажните цени на бензините, дизелот и екстра лесното масло за домаќинствата од ноќеска на полноќ се намалуваат од половина до еден денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - Нов снег и заладување
Врнежи од снег со слаб интензитет најави за ноќеска Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Врнежите ќе почнат од југозапад откако нашето подрачје ќе потпадне под периферно влијание на циклонска активност во Медитеранот.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - Нов обид за почеток на судењето против Заев за „Поткуп“
Во основниот суд Скопје 1 денеска треба да продолжи судскиот процес против лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за случајот „Поткуп“. Заев, според обвинението, се товари дека во својство на службено лице, како градоначалник на Струмица, од бизнисменот Иван Николов побарал поткуп од 163.924 евра, односно по 2 евра за еден квадратен метар градежно земјиште во Струмица, кое Николов бил заинтересиран да го приватизира.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - На „Ало докторе“ за една недела 1.543 повици
На телефонската линија 02/15 123 за медицински совет „Ало докторе“ изминатата недела (од 16 јануари до 22 јануари) имало 1.543 повици, соопшти Здравствен дом Скопје.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - Викендот во Скопје 23 сообраќајки, пајакот отстранил 78 возила
Вкупно 23 сообраќајни несреќи се случиле изминатиот викенд на подрачјето на Скопје.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - Пожар во Супер Тинекс на „Борис Трајковски“
Пожар избувна утрово во објектот на Супер Тинекс лоциран на булевар „Борис Трајковски“ во Кисела Вода.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - Најстудено во Берово и Битола со минус 16
Најстудено изутрина во осум часот е во Берово, каде се измерени минус 16 степени Целзиусови, а најмногу снег има во Маврово, каде снежната покривка е 72 сантиметри. Педесет и четири сантиметри снег има во лазарополе, 50 во Пожаране, 44 во Ѓуриште, 34 во Крушево, 33 во Тетово...., информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР)
 
понеделник, 23 јануари 2017 - ПССЕ ќе расправа за извештајот за изборите во Република Македонија
Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), на зимската сесија (23 – 27 јануари) денеска ќе го разгледа извештајот за парламентарните избори во Македонија, кои беа набљудувани од негова делегација, јавува дописникот на МИА од Стразбур.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - Сообраќајот по влажни коловози
Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови по претежно влажни коловози, наместа со остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на дежурните екипи на Македонија пат.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - Библиотека во чест на проф. Гашпар Биро во Американ колеџ-Скопје
Универзитетот Американ колеџ-Скопје денеска во свите простории ќе отвори универзитетска библиотека во чест на проф. Гашпар Биро (1958-2014), кој предавал меѓународно право и политика на Универзитетот „Етвош Лонранд“ во Будимпешта и бил специјален претставник на Обединетите нации за Судан.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - Почнува второто полугодие од учебната 2016/2017 година
Околу 270.000 ученици, од кои 188.000 основци и 80.000 средношколци, денеска се враќаат во училишните клупи за почетокот на второто полугодие од учебната 2016/2017 година.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - Јолевски во работна посета на САД
Министерот за одбрана Зоран Јолевски од денеска е во работна посета на Соединетите Американски Држави.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - Шеста ротација на словачки полицајци во Македонија
Дваесет и пет припадници на полицијата на Словачка денеска ќе пристигнат во Македонија за да спроведуваат заеднички патролни активности со македонските колеги на државната граница со Грција, во областа на Битола и Меџитлија, информира Амбасадата на Република Словачка во Скопје.
 
недела, 22 јануари 2017 - Потписот на Сорос во Скопје и Вашингтон?
Искршени излози, запалени контејнери, голем број на луѓе на улиците. Оваа слика од Вашингтон е речиси иста како она што Шарената Револуција го реализираше во 2016 година низ улиците на Скопје.
 
недела, 22 јануари 2017 - Попоски: Ќе беше добро Плевнелиев да ја имаше визијата на Желев
Би било добро доскорешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев да ја имаше широчината, визијата и почитта за волјата на македонските граѓани, како што тоа го имаше бугарскиот претседател Жељу Желев за време на чиј мандат Бугарија прва ја призна независноста на Македонија и да одбере пораки на мир и подавање рака, отколку гонење митови и поттикнување фобии.
 
недела, 22 јануари 2017 - СДСМ: Тодоров не го испочитувал упатството за грип што го потпишал
СДСМ денеска обвини дека министерот за здравство Никола Тодоров не го испочитувал упатството за грип што самиот го потпишал на 27 февруари 2015 година.
 
недела, 22 јануари 2017 - Заврши зимскиот распуст, учениците се враќаат во училиштата
По продолжениот зимски распуст, учениците утре се враќаат во училишните клупи.
 
недела, 22 јануари 2017 - Продолжува чистењето на коловозите и тротоарите во Скопје
Сите булевари и улици кои се во надлежност на Градот Скопје се исчистени и се проодни, а на одредни локации екипите на зимската служба на Градот работат со механизација на дорасчистување на снегот од коловозот.
 
недела, 22 јануари 2017 - ВМРО-ДПМНЕ: Јанева и СЈО одлучија да одиграат пристрасно и политички
Катица Јанева и Специјалното јавно обвинителство се одлучија да одиграат пристрасно и политички, се откажаа од правото и правдата и се пределија за Заев, велат од ВМРО ДПМНЕ реагирајќи на одлуката на специјалното обвинителство да се откаже од обвинението во случајто „Пуч“.
 
недела, 22 јануари 2017 - Паскали: Македонија и САД јасни сојузници против Сорос
„Сорос не е само непријател на Македонија и на безброј други земји. Сорос е и зол непријател на САД и на американскиот народ, па ова сега ги прави Македонија и САД јасни сојузници против заедничкиот непријател!“, вели за програмата „Гласот на народот“угледниот американски аналитичар Умберто Паскали.
 
недела, 22 јануари 2017 - 12-годишно момче удрено со шипка во главата
Малолетно момче вчера околу 19 чесот, по претходна расправија, било нападнато од негови врсници. 12 – годишниот скопјанец, бил физички нападнат и удрен со метална шипка во пределот на главата
 
Навигација: 1 I 2 I 3 I 4 I 5 I 6 I 7 I 8 I 9 I 10 I 11 I 12 I 13 I 14 I 15 I 16 I 17 I 18 I 19 I 20 I 21 I 22 I 23 I 24